Z Kurpiewskich Starych

bulakk   16.08.2018   Możliwość komentowania Z Kurpiewskich Starych została wyłączona

Podczas letnich przejażdżek rowerowych warto zwrócić uwagę na dwa elementy krajobrazu wioski Kurpiewskie Stare. W życie tej miejscowości wpisane są m.in. kapliczka na lipie i przydrożny krzyż usytuowany na jej końcu . Te elementy lokalnej kultury świadczą o wierze ludzi tu mieszkających.IMAG0250 - Kopia

Pośrodku wioski na olbrzymiej starej lipie znajduje się kapliczka z figurą NMP. Zapytani starsi mieszkańcy o datę i intencje jej powstania mówią, iż trudno doszukać się w ich pamięci jej początku. Prawdopodobnie kapliczka ta, została umieszczona jako wotum za ocalenie domu przed piorunem, który uderzył w stojącą tuż obok lipę.

Usytuowany na końcu wioski drewniany krzyż z wyrzeźbioną figurą Zbawiciela, nosi oznaki zniszczeń spowodowanych czasem natury. Krzyż zachwyca swoją formą i może być autorstwem miejscowego ludowego rzeźbiarza. Betonowy postument krzyża także wymaga pilnej naprawy. U podnóża krzyża, stojącego wśród pięknej kurpiowskiej zieli,  stoją sztuczne kwiaty. Tutejsi mieszkańcy pamiętają jego naprawę przez rodzinę Bacławskich.

Szkoda, iż owe znaki wiary i historii nie znajdują się w kręgu zainteresowań gminnego centrum kultury. A przecież  stanowią one cenne jej elementy i opieka nad nimi wpisuje się w jego działalność.

Download PDF