15 sierpnia – dwa święta

      Możliwość komentowania 15 sierpnia – dwa święta została wyłączona

Dzisiaj, 15 sierpnia podwójne święto – kościelne i państwowe: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego.

14709817072959Święto Wojska Polskiego obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej – zwanej jako „Cud nad Wisłą”. Bitwy stoczonej podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. kiedy to wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować uzyskaną w 1918 roku niepodległość. Święto to wprowadzone ustawą Sejmu RP z 30 lipca 1992 r.. W czasach II Rzeczpospolitej 15 sierpnia obchodzono Dzień Żołnierza, następnie w PRL-u ustanowiono 12 października Dzień Wojska Polskiego, w celu upamiętnienia bitwy pod Lenino. Dopiero po upadku komunizmu rząd polski oficjalnie ustanowił Święto Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia.

W kościele polskim, 15 sierpnia nazywany jest też Świętem Matki Boskiej Zielnej. Na WschodzieMatka Boska Zielna, Adam Setkowicz, 1930 r., fot. wikimiedia.org niekiedy wciąż określane jako Zaśnięcie Matki Bożej. W innych krajach, w tym dniu Matkę Boską określa się mianem: Kwietną (Niemcy), Żytnią (Estonia), Korzenną (Czechy), Znakomitą (Kongo).

Połowa sierpnia to czas zakańczania żniw i letniego cyklu gospodarczego. Znane powiedzenie brzmi: „W sierpniu każdy kwiat woła – zanieś mnie do kościoła”. Matka Boska czczona jest bowiem jako patronka ziemi będącej w pełnym rozkwicie, ziół, kwiatów, zbóż i owoców.

Od X wieku w dniu Matki Boskiej Zielnej błogosławi się kłosy zbóż, owoce i kwiaty. Jest to dzień dziękczynienia Bogu za płody ziemi i upraszania urodzajów. To symbol dojrzałości Maryi i Jej pełni łask. W tym dniu mieszkańcom miejskich parafii przypominane jest, że ich stoły mogą być zastawione dzięki ciężkiej i często niedocenianej – pracy rolników dla których jest to często dzień dorocznych dożynek.

 5b72981e5c10b_pW tradycji ludowej utarło się przekonanie, że poświęcona w tym dniu wiązanka ma właściwości lecznicze. W drodze z kościoła pozostawiano ją w bruzdach zagonów, aby szkodniki nie zagrażały ziemniakom i kapuście. Po kilku dniach była zabierana do domu. Zioła z wiązanki dodawano do leczniczych herbat i wywarów. Ziele z wiązanki używane było także do odczyniania uroków, czy ochrony obejścia przed burzą, pożarem i epidemią.

Warto tu przytoczyć jedną z opowieści maryjnych głoszącej , iż w dniu zaśnięcia Matki Boskiej zjechali się z różnych stron świata apostołowie, by u podnóża Góry Oliwnej pochować ciało Maryi. Nie było wśród nich jednak Tomasza, który się spóźnił. Gdy wreszcie przybył, poprosił o otwarcie grobu. Grób okazał się pusty, wewnątrz nie było ciała, a na miejscu gdzie leżało znaleziono wianki i pachnące lilie.

Download PDF