Godnie wypełniajmy wolę ojców

      Możliwość komentowania Godnie wypełniajmy wolę ojców została wyłączona

Lektura „Przeglądu Ostrołęckiego” nr 7 z dnia 16 lutego 1936 przynosi piękne słowa o mieszkańcach Dąbrówki gm. Lelis. Autor Al.N. w artykule „Ubodzy ale pracowici” na str. 4, obserwując ich pracę przy porządkowaniu placu pod budowę szkoły, snuje taką myśl:

„Patrząc na to mrowie pracowitych ludzi – pomyślałem sobie: gdyby za przykładem mieszkańców Dąbrówki, poszły inne wioski, moglibyśmy się spodziewać lepszego bytu w naszych biednych wioskach kurpiowskich”. 

Czyż nie jest to powód do dumy i zarazem zadanie dla nas, ich następców, by czynić tak dalej. By należycie troszczyć się o dobro wspólne, jakim jest oświata i istnienie szkoły w wiosce. Tego dobra nie sposób ocenić, bez szkoły brak jest jutra dla lokalnej wspólnoty. Dobrze o tym wiedzieli nasi ojcowie. Wspólnym wysiłkiem robili wszystko by szkołę pobudować i aby mogła służyć tutejszej ludności. Czy zatem my jesteśmy w stanie uczynić tak samo? W ostatnich latach dwa razy stanęliśmy na wysokości zadania. Oby nie trzeba było czynić tego więcej i nie borykać się z „luźnymi rozmowami naszych samorządowców.

Download PDF