Daily Archives: 16.08.2019

Dąbrówka – z życia wioskowej wspólnoty

      Możliwość komentowania Dąbrówka – z życia wioskowej wspólnoty została wyłączona
83484

Lektura Gazety Warszawskiej z 9 marca 1869 roku nr 53, w rubryce „Szczególne zdarzenia” przynosi takie oto nieszczęśliwe wydarzenie z życia mieszkańców wioski Dąbrówka: „11 stycznia we wsi Dąbrówce /w pow. Ostrołęckim/ włościanin Józef Mąka, puścił krew z ręki Kamińskiemu, cierpiącemu na ból głowy, skutkiem czego, tenże Kamiński w kilka godziń życie zakończył”.  

Powracają

      Możliwość komentowania Powracają została wyłączona
15450559877048

Bardzo cieszy fakt, że w naszym kościele powoli powraca piękny zwyczaj śpiewu Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP. Jakiś czas temu, lokalne Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Barć” podjęło próbę ich reaktywacji. Chociaż wówczas próba ta, nie przyniosła w pełni spodziewanego rezultatu, to z biegiem czasu, zasiane ziarno obumarło i zaczęło kiełkować. Śpiew Godzinek zaczął powracać i jest obecny coraz częściej w parafialnej świątyni…. Read more »

O fabryce guzików w Kadzidle

      Możliwość komentowania O fabryce guzików w Kadzidle została wyłączona
guziki1

Głód na Kurpiach z 1881 roku doprowadził do znacznego zubożenia biednych mieszkańców Kurpiowszczyzny. Trudne czasy lat 80. XIX wieku były jednym z powodów późniejszej emigracji mieszkańców regionu do Prus i Stanów Zjednoczonych. Emigracja nie była jednak jedynym wyjściem. Przynajmniej w jakimś stopniu zaradzić biedzie Kurpiów próbował hrabia Ludwik Krasiński (1833-1895). To on był pomysłodawcą i założycielem tej fabryki guzików. O… Read more »