Daily Archives: 15.08.2019

Kolejna notka o sprowadzeniu obrazu do Dąbrówki

      Możliwość komentowania Kolejna notka o sprowadzeniu obrazu do Dąbrówki została wyłączona
oltpr

Tym razem na łamach Gazety Świątecznej nr 926 z października 1898 roku na str. 4  odnajdujemy kolejną notkę o sprowadzeniu do naszego kościoła cudownego obrazu MB Nieustającej Pomocy. Wcześniej podobną informację odnależliśmy na łamach Kuriera Warszawskiego. Potwierdza się tym saym niezwykłość i doniosłość tego historycznego faktu religijnego w naszej parafii. Faktu, który jak dotąd nie był powszechnie znany, a który… Read more »

Dąbrowski epizod Powstania Styczniowego

      Możliwość komentowania Dąbrowski epizod Powstania Styczniowego została wyłączona
47340

Gazeta Narodowa wydawana we Lwowie nr 32 z 20 marca 1863 roku w rubryce Przegląd polityczny, zawiera taką oto wzmiankę o Dąbrówce w Powstaniu Styczniowym: „W Płockiem, pisze Czas, oddział Padlewskiego udał się z Myszyńca ku wsi Dąbrówce, gdzie było 180 objeżczyków i 30 kozaków. Ci uprzedzeni o zbliżających się powstańcach uszli do Prus, tak iż powstańcy tylko 5 ludzi,… Read more »

Odpustowe foto

      Możliwość komentowania Odpustowe foto została wyłączona
odpust13

Obok zdjęcie autorstwa Adama Chętnika wykonane najpóźnej w 1917 roku przedstawijące obaz z procesji odpustowej w Dąbrówce. Fotografię odnajdujemy w książeczce zatytułowanej „Z pieśni o Kurpiach” wydanej w Warszawie w 1919 roku. Jak widać kurpiowskie stroje ludowe nie były obce tutejszym mieszkańkom. Chorągwie kościelne jakby te same co obecnie, tylko palm nie ma. Fotografię tą odnajdziemy także w naszej świątyni… Read more »