Daily Archives: 09.08.2019

Bywało i tak

      Możliwość komentowania Bywało i tak została wyłączona
166310[1]

Gazeta Wiek nr 32 z 29 stycznia przytacza poniższe zdarzenie z życia Kurpiów: „We wsi Baranowie na Kurpiach, zagęściły się kradzieże koni. Bliskość granicy pruskiej, tudzież przesmyki leśne, kryjące przed pogonią przemysłowców końskiego handlu, wszystko to razem im sprzyja. Jeżeli kradzież inwentarzy dla dworu jest tak dotkliwą, to cóż o włościanach powiedzieć, gdy łotrzyk nocny uprowadzi jedynego konia ze stajni…. Read more »

„Szczęść Boże”

      Możliwość komentowania „Szczęść Boże” została wyłączona
129281

Tygodnik „ZARANIE” nr 24 z 17.06.1909 wydawany w Warszawie, poruszający sprawy ogólne, społeczne, rolnicze i przemysłowe z początku XX wieku, dostarcza wiele cennych informacji, uwag, spostrzeżeń i porad. Kształtował on postawy i opinie uciemiążonego narodu polskiego. Czytając go, nalezy więc mieć na uwadze fakt, iż wydawany był w okresie zaborów. Urząd cenzury być czujny i aktywny, dlatego też należy pewne… Read more »

Ku rozwadze

      Możliwość komentowania Ku rozwadze została wyłączona
129281

Na  łamach tygodniowego pisma „ZARANIE” nr 1 z 05.01.1910 pod kierunkiem l. Malinowskiego odajdujemy takie oto motto: „Jest tyle sił w narodzie, jest tyle, mnogo ludzi! Niech tylko duch w nie wstąpi i śpiące niech pobudzi…”