Daily Archives: 04.06.2019

O okolicznych wioskach

bulakk   04.06.2019   Możliwość komentowania O okolicznych wioskach została wyłączona
phpThumb_generated_thumbnail[1]

W informatorze Koła PTTK nr 1 Politechniki Warszawskiej z 1971 odnajdujemy kilka ciekawostek o wioskach naszej gminy. Białobiel – wieś k. Ostrołęki powstała na 60 włókach ziemi nadanych miastu Ostrołęka jako jej uposażenie. Jest to wioska kurpiowska, mimo że niektórzy starsi mieszkańcy uważają ją za „ślachtę”. Jest wsią pochodzenia włościańskieiego a nie drobnoszlacheckiego w przeciwieństwie do wiosek leżących po drugiej… Czytaj dalej »

Poznajemy naszych rodaków

bulakk   04.06.2019   Możliwość komentowania Poznajemy naszych rodaków została wyłączona
Scan0009 - Kopia

Dobro dąbrowskiej parafii, zawsze obecne jest w sercu, jak dotąd jedynemu kapłanowi z niej pochodzącemu, księdzu kanonikowi Zygmuntowi Gontarzowi. Tu się urodził /1934/, wychował i stąd wyruszył szukać swego miejsca w posłudze kapłańskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 21.06.1959 we Wrocławiu. Mszę prymicyjną odprawił w rodzinnej Dąbrówce. Tu spoczywają jego rodzice i mieszka siostra, którą systematycznie odwiedza. W czasie tych odwiedzin jako… Czytaj dalej »

Wolność….

bulakk   04.06.2019   Możliwość komentowania Wolność…. została wyłączona
4-czerwca-1989-pierwsze-wolne-wybory-do-parlamentu-w-polsce-n

30 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, odbyły się w Polsce pierwsze wolne wybory do parlamentu /Sejmu i Senatu/. Tego dnia miliony Polaków, przy pomocy kart wyborczych zadały śmiertelny cios komunistycznej dyktaturze. Wybory te były owocem Okrągłego Stołu, porozumienia zawartego pomiędzy władzą, częścią opozycji i Kościołem. W wyniku wyborów udało się uruchomić lawinę wydarzeń, która pogrzebała PRL i całe sowieckie… Czytaj dalej »