Monthly Archives: Czerwiec 2019

Poczytajmy

      Możliwość komentowania Poczytajmy została wyłączona
32223

Zachęcajmy do odszukania i przeczytania pracy Adama Chętnika „Jak się lud budził”, Warszawa 1919. Nasz rodak, jako naoczny świadek,  opowiada o wydarzeniach z lat 1904-1906, jakie miały miejsce w Nowogrodzie , a dotyczące oświaty. Na uwagę zasługuję epizod dotyczący obrony tamtejszego wikarego ks. Dargis. Ludność Nowogrodu dowiedziawszy się o rewizji Moskali u księdza, zbrojnie stanęła w obronie swego przyjaciela. Tylko… Read more »

Propozycja

      Możliwość komentowania Propozycja została wyłączona
depositphotos_3994973-thinking-shiny-blue

Widok jednej z naszych pociech w stroju kurpiowskim sypiącej kwiatki podczas wczorajszej procesji oktawy Bożego Ciała, nie tylko uradował serce, ale także przyniósł pewne myśli. Otóż, może warto pomyśleć, aby sprawić tutejszym pociechom takie ubiory regionalne. Nasze mamy w latach 50-60 XX wieku nosiły takie stroje. Posiadane przez nas zdjęcia są tego dobrym przykładem. Szerszy powrót do tradycji ojców zapewne… Read more »

Z akt bartnych 1673-1683

      Możliwość komentowania Z akt bartnych 1673-1683 została wyłączona
anegdota[1]

„ Bór Biendużeński rodziny Nasiadków posiadał-by niektóre drzewa swoje poniżej Lelisu, co wynosiło-by od chaty jego, prawdopodobnie dzisiejszej wsi Nasiadki, z górą wiorstę drogi, a naddziatki pod Gnatami, dokąd z Nasiadek jest mila.” –cyt. Ludwik Krzywicki Kurpie w  Biblioteka Warszawska Rok 1892 t.IV.

Wokół Bożego Ciała

      Możliwość komentowania Wokół Bożego Ciała została wyłączona
160602-02

Z Bożym Ciałem wiąże się kilka tradycji. Obok procesji z Najświętszym sakramentem ulicami miast i wsi, jest także śpiew Nieszporów, święcenie wianków oraz błogosławieństwo dzieci.  Dawniej na Kurpiach był także zwyczaj  zakopywania czterech Ewangelii pod kapliczkami stojącymi na obrzeżach wsi. Do tych kapliczek w oktawie Bożego Ciała niesiono w procesji obrazy z kościelnego ołtarza, odwiedzając po drodze inne kapliczki i… Read more »

Wspomnienie

      Możliwość komentowania Wspomnienie została wyłączona
maxresdefault[1]

Wieczorny pobyt na cmentarzu w Dąbrówce, celem podlania kwiatów, skłonił mnie do odszukania i odwiedzenia miejsca spoczynku kolegów z lat szkolnych. Bez trudu, przemierzając cmentarne alejki,  dotarłem do grobów ś.p. Mirosława Koska l. 15 zm. 18.06.1984 roku,  ś.p. Wiesława Waszyka ll. 15 zm. 12.05.1985 roku, ś.p. Marka Kobrzyńskiego l. 35 zm. 15.11.2014 i śp. Antoniego Zenona Podeszwy zm. 19.08.2006 roku…. Read more »