Daily Archives: 10.09.2018

Gminne inwestycje 2015-2018

      Możliwość komentowania Gminne inwestycje 2015-2018 została wyłączona
gazeta_wg[1]

Lektura najnowszego Biuletynu Gminy Lellis „Wieści Gminne” dostarcza nam zwięzłe i czytelne zestawienie inwestycji gminnych w latach 2015-2018. Zestawienie i opis zadań inwestycyjnych gminy w tym okresie ubogacają estetyczne zdjęcia owoców tych przedsięwzięć. Gmina inwestowała w wielu miejscowościach i na różnych płaszczyznach. Mogło dziać się to za sprawo funduszy własnych i zewnętrznych oraz zaradności i operatywności osób posiadających mandat zaufania społecznego. Zestawiając… Read more »

Nasiadki – Szkoła Gospodarstwa Domowego

      Możliwość komentowania Nasiadki – Szkoła Gospodarstwa Domowego została wyłączona
sowa-nauczyciel[1]

„6 lutego 1936 roku Kuratorium Okręgu Szkolnego utworzyło w Nasiadkach i Grodzisku Szkołę Gospodarstwa Domowego, która dawała kilkudziesięciu dziewczętom „kwalifikacje na rozumne gosposie wiejskie”. Zgłosiło się 54 kandydatki, z czego przyjęto 30. Prawdopodobnie w wyniku zatargów /Pewne czynniki, którym zależy na ciemnocie ludu, czynią krecią robotę/ placówka została przekształcona w Wędrowną Szkołę Gospodarstwa Domowego i przeniesiona do Gawrych. Sprawa musiała… Read more »

Rok 1624 – opis Puszczy Szkwiańskiej

      Możliwość komentowania Rok 1624 – opis Puszczy Szkwiańskiej została wyłączona
old_book_m[1]

Pisarz ziemi nurskiej Andrzej Święcicki w swym dziele „Topografia albo opis Mazowsza” tak pisze o naszej Puszczy: „Znajduje się w Puszczy Szkwiańskiej różnego rodzaju zwierzyna jak jelenie, żubry, łosie, nie oswojone osły, dziki leśne, a także małe kuny. Nie brak tam też pantery i niedźwiedzia , jest też w tych lasach mnóstwo pszczół”.

Poznajemy kandydatów do Rady Gminy w Lelise

      Możliwość komentowania Poznajemy kandydatów do Rady Gminy w Lelise została wyłączona
2018_wybory_samorzadowe[1]

Od środy 12 września terytorialne komisje wyborcze będą rejestrować kandydatów do rad. Na Facebook-u dziś pojawiły się informacje o dwóch kandydatach do Rady Gminy w Lelisie z Okręgu nr 10 Dąbrówka – Szkwa. Zamieszczone noty prezentują: Bogdana Popielarczyka i Krzysztofa Bulaka. Przeglądając wpisy odnajdujemy także info Pana Zbigniewa Żelaznego. Wszyscy trzej panowie są mieszkańcami Dąbrówki. Szerzej o jednym z nich… Read more »

Więź

      Możliwość komentowania Więź została wyłączona
Img790_Stanisław_Herbst[1] - Kopia

„Gruntowna znajomość przeszłości tworzy więź z własną wsią lub miastem, pobudza do pracy nad przekształcaniem własnego środowiska” –  Stanisław Herbst /1907-1973/.  Te słowa profesora historyka społecznika, nazywanego na Mazowszu hetmanem historyków, zdają się być coraz to bardziej aktualnym wyzwaniem dla współczesnego społeczeństwa.