Daily Archives: 08.09.2018

Biegaliśmy z Mistrzami

      Możliwość komentowania Biegaliśmy z Mistrzami została wyłączona
IMG_2899

Obecnie trwają 11 Mistrzostwa Polski w biegu 24 godzinnym. Gospodarzem mistrzostw po raz drugi są Łyse. Wśród ok. 200 osobowej grupie zawodników są także mieszkańcy naszej gminy. Rodzinna atmosfera, wysoki poziom organizacyjny zasługują na uznanie. Nasi mieszkańcy goszcząc w Łysych kibicowali biegaczom i biegaczkom. Nie oparli się oni pokusie przebiegnięcia 2-kilometrowej pętli z Mistrzami, Osiągnęliśmy sukces sportowy – dotrzymaliśmy kroku mistrzom biegania. Zmęczeni,… Read more »

Siewnej

      Możliwość komentowania Siewnej została wyłączona
0809-narodzenie_3

W Polsce, Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ma także nazwę Matki Bożej Siewnej. Dzień ten w szczególny sposób upodobali sobie rolnicy, nazywając je świętem Matki Boskiej Siewnej. Był bowiem taki dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i po przygotowaniu pól zaczynano jesienny siew: Gdy o Matce Bożej zasiano, To ani za późno, ani za rano. Józef Skóra w wierszu:… Read more »

Elementy dożynek – chleb i starosta

      Możliwość komentowania Elementy dożynek – chleb i starosta została wyłączona
product-238_7df5fa70dd51a3d80767be958a853391[1]

Zgodnie z polską tradycją dożynkową osobą odpowiedzialną za przebieg i oprawę dożynek jest ich starosta. Ta zaszczytna rola, zazwyczaj przypada osobie wytypowanej przez określoną społeczność, która w minionym roku w szczególny sposób oddała dla niej swe zasługi. To jest niejako wyróżnienie i nagroda za jej postawę. W tracie obrzędu dożynkowego przedstawia się także dokonania starosty, który z kolei wręcza bochen… Read more »