Daily Archives: 07.09.2018

Historia tradycji dożynkowych

      Możliwość komentowania Historia tradycji dożynkowych została wyłączona
imagesZRWTHIJ2

Dożynki to zwieńczenie ciężkiej pracy rolników i ich rodzin. Bogata, bo się­gająca czasów średniowiecznych tradycja tej uroczystości traktowana jest jako ukoronowanie mozolnej i wymagającej poświęcenia pracy na roli. Ów stary obyczaj zwany dożynkami ob­chodzony w różnych stronach Polski, także jako „obrzynki”, „zarzynki” czy „wieniec”, należy do jednego z najpięk­niejszych świąt rolniczych narodu pol­skiego. Jego tradycja sięga pierwotnego rolnictwa Polan nad… Read more »

Z prawa bartnego

      Możliwość komentowania Z prawa bartnego została wyłączona
Kazimierz_III_Wielki_król_polski_sprzedaje_wójtostwo_poznańskie_oraz_przysługujący_mu_od_sądów_trzeci_denar,_mieszczaninowi_Janowi_mincerzowi_za_120_grzywien.[1]

„Bractwa bartnicze, załatwiające wszystkie sprawy solidarnie i w sprawie sądu pragnęło odpowiedzialność moralną za ta surową karę ponosić wspólnie i zbiorowo, chciało ją niejako rozłożyć na wszystkich. Widać to z obrzędu, który poprzedzał wykonanie kary śmierci. Wszyscy bartnicy mają się ująć rękoma powroza, na którym  winny będzie wieszany – mówi prawo. A widać, że bartnicy nie byli skłonni do wykonywania… Read more »