Daily Archives: 01.09.2018

Dąbrówka – wojna obronna 1939 rok.

      Możliwość komentowania Dąbrówka – wojna obronna 1939 rok. została wyłączona
80-35450[1]

„…Rano 2 września część sił 1 pułku niemieckiej 1 Brygady Kawalerii wspartych przez pododdziały z 12 Dywizji Piechoty rozpoczęła marsz ubezpieczający w rejonie Siarczej Łąki w kierunku Kadzidła. Po zajęciu tej miejscowości nieprzyjaciel kontynuował marsz wzdłuż szosy na Ostrołękę. Około godz. 12.00 czołowy szwadron niemiecki został w Dylewie ostrzelany z bliskiej odległości silnym ogniem CKM przez pluton sierż. Karcza. Ogień… Read more »

Apel – nasza historia

      Możliwość komentowania Apel – nasza historia została wyłączona
Kosciol_sw_Anny_980170_Fotopolska-Eu

Zwracamy się z prośbą o pomoc w odszukaniu pana, który w ostatnim czasie był w Dąbrówce i miał w posiadaniu zdjęcia Dąbrówki oraz Kurpiewskich z okresu I wojny światowej. Zdjęcie Dąbrówki przedstawiało pogrzeb oficera wojsk pruskich z 1917 roku – korowód pogrzebowy przed naszą świątynią. Fotografie z okolic Kurpiewskich przedstawiały działania wojenne nad rzeką Narew. Zatem, na naszym cmentarzu spoczywają… Read more »

Renowacja figury NMP

      Możliwość komentowania Renowacja figury NMP została wyłączona
IMAG0191

Zbliżają się ku końcowi prace związane z renowacją figury Najświętszej Maryi Panny usytuowanej przed naszą świątynią. Figura przybiera dawny blask i będzie cieszyć nas i osoby odwiedzające dąbrowskie strony. Ten dar młodzieży z 1914 roku , w ostatnim okresie otrzymał także ładne zadaszenie i na nowo zabłyśnie, mamy nadzieję,  na historyczną uroczystość – dożynki diecezjalne. Daszek i renowacja figury mogą mieć miejsc dzięki inicjatywie i… Read more »

Budowanie wspólnoty

      Możliwość komentowania Budowanie wspólnoty została wyłączona
depositphotos_47788293-stock-illustration-teamwork-call-out-5-people[1]

Określenie „mała ojczyzna” zawiera w sobie także jedną z najmniejszych wspólnot – wioskę. Wioskę, czyli jedną niecą większą rodzinę, gdzie wszyscy znają się, wspomagają wzajemnie, są wobec siebie życzliwi, troszczą się o dobro wspólne, razem pokonują trudy dnia codziennego, razem cieszą i smucą się. Pozytywnych przykładów różnorodnej troski o budowanie wioskowej jedności wokół nas nie brakuje. Wystarczy rozejrzeć się i widzimy… Read more »

Potyczka pod Łodziskami

      Możliwość komentowania Potyczka pod Łodziskami została wyłączona
война[1]

1 września 1939 r. o godz. 4.47 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte. Niemcy zbombardowali także Wieluń. Rozpoczęła się II wojna światowa. Poniższy fragment wspomnień Henryka Ciszewskiego, być może przybliży nam nieco grozę tych dni i pozwoli na chwilę refleksji. „…Kadzidlańska kompania Kurpiowskiego Batalionu Obrony Narodowej, dopełniona myszyniecką kompanią, okopana była na pobrzeżach lasu koło wsi Łodziska…. Read more »