Daily Archives: 24.08.2018

Po kurpsiosku

bulakk   24.08.2018   Możliwość komentowania Po kurpsiosku została wyłączona
kurpiowski31-e1525172577298[1]

Księdzowsko ziśnia Opoziem wom tako jedno rzec jek em buł jesce mały. Tero taki dzieciok, to mo wsio o cem tylo zamyśli, ale downiej tak nie było. Tero od Nikolaja, abo na wykup, to pełno torbe słodycow dostajo, a mnie chrzesno, to tylo kawol psennego placka i pore psisankow przyniosła.Totez roz, a było to w take skwarne lato, ślim z… Czytaj dalej »

Wielkie bieganie w Łysych

bulakk   24.08.2018   Możliwość komentowania Wielkie bieganie w Łysych została wyłączona
grupa-biegacze-94755096[1]

Już niedługo w dniach 8-9 września 2018 roku w Łysych, odbędzie się wielka impreza sportowa – XI Mistrzostwa Polski w Biegu 24-godzinnym. Zawodnicy z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy będą próbowali swoich sił w tymże, jakże trudnym i wymagającym bieganiu. Organizatorzy spodziewają się ok. 200 biegaczy. Swoją obecność zapowiedziała także obecna Rekordzistka i Mistrzyni Świata Patrycja Bereznowska – biegaczka z Ossowa. Wygrywając w… Czytaj dalej »

Komunistyczne metody walki z ruchem pielgrzymkowym

bulakk   24.08.2018   Możliwość komentowania Komunistyczne metody walki z ruchem pielgrzymkowym została wyłączona
images[1]

Pielgrzymki to wyraz indywidualnej pobożności ale też publiczna demonstrację wiary. Dla komunistów stanowiły one sól w oku i miały one charakter demonstracji politycznych. Starano się więc ograniczyć ruch pielgrzymkowy do minimum, stosując różnorakie metody przeciwdziałania. Choć pielgrzymka wiąże się nierozerwalnie z trudem, to w okresie PRL pątnicy musieli pokonać także wiele nieprzewidzianych i sztucznych trudności stwarzanych przez władze. Opracowywano plany… Czytaj dalej »