Daily Archives: 13.08.2018

Wywieśmy flagę narodową

bulakk   13.08.2018   Możliwość komentowania Wywieśmy flagę narodową została wyłączona
70ea9b0b4a21aaddccaffebcf3c9[1]

15 sierpnia przypada kolejna okazja do wywieszenia flagi narodowej: Dzień Wojska Polskiego i rocznica „Cudu nad Wisłą” – zwycięskiej Bitwy Warszawskiej stoczonej z bolszewikami w 1920 roku. Wywieszanie flag to nie obowiązek, ale gest dobrej woli, którym wyrażamy szacunek dla ważnych wydarzeń narodowych i ludzi z nimi związanych, to wyraz naszego świętowania oraz nasz obraz miłości do dużej i małej ojczyzny. Od 2… Czytaj dalej »

Bogactwo i duma naszych stron

bulakk   13.08.2018   Możliwość komentowania Bogactwo i duma naszych stron została wyłączona
imagesMS2HUTA1

Słyszymy wiele o wydarzeniach z sierpnia 1920 roku, ale mało kto wie, iż w tych wydarzeniach brali udział także i nasi mieszkańcy. Jednym z nich był ks. Stanisław Tworkowski, który jako kleryk warszawskiego seminarium, wraz z 11 klerykami zgłosił się do tworzącej się Ochotniczej  Armii gen. Józefa Hallera. W armii tej pełnił służbę sanitarną. Z tego grona pozostał jako jedyny żywy… Czytaj dalej »

Patriotyczni Kurpie

bulakk   13.08.2018   Możliwość komentowania Patriotyczni Kurpie została wyłączona
jezyk-polski[1]

Z czasów insurekcji kościuszkowskiej  i walk pod Nowogrodem zachował się piękny obraz patriotycznych Puszczaków, którzy przechowali ukrytą przez chorążego Józefa Ławcewicza armatę, którą następnie przekazali powstańcom polskim. Sami też czynnie brali udział w tej walce. Pomimo oferowanej przez rząd pruski nagrody  100 talarów mieszkańcy puszczy  zguby nie wydali. ale też sami opierali się odebrać 50 czerwonych złotych, które polecił im wydać Tadeusz Kościuszko. Ci… Czytaj dalej »