Daily Archives: 11.08.2018

Z dawnej prasy

      Możliwość komentowania Z dawnej prasy została wyłączona
depositphotos_2338876-stock-photo-stack-of-newspapers

W kontekście zbliżającej się kolejnej rocznicy „Cudu nad Wisłą” i postaw Rosji bolszewickiej, znamienne wydają się być słowa zawarte gazecie „Polak Katolik” z 10 marca 1919 roku: „Tam, gdzie panuje władza bolszewików, Kościół chrześcijański jest prześladowany z większym okrucieństwem niż podczas trzech pierwszych wieków chrześcijaństwa”. Słowa te, napisali w skierowanym do Papieża Benedykta XV telegramie z 7 lutego 1919 r.,  dwaj biskupi… Read more »

Zebrania wiejskie – decyzja Wójta Gminy Lelis

      Możliwość komentowania Zebrania wiejskie – decyzja Wójta Gminy Lelis została wyłączona
100px-POL_gmina_Lelis_COA.svg

Zbliża się czas, kiedy to mieszkańcy samodzielnie będą decydować na co przeznaczyć w 2019 roku fundusze sołeckie. W tej sytuacji istotne jest rozstrzygnięcie jednej z petycji mieszkańców w sprawie terminarza zebrań wiejskich. Rozstrzygnięcie Wójta Gminy Lelis  brzmi „SGL.152.2.2017 – Na podstawie ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz.U. z 2014 r. poz.l 195) w przedmiocie petycji złożonej drogą… Read more »

Z życia lasów pod okupacją hitlerowską

      Możliwość komentowania Z życia lasów pod okupacją hitlerowską została wyłączona
1[1] - Kopia

„Leśniczy niemiecki mieszkający w gajówce pilnował porządku z iście pruską dokładnością. Linie podziału przestrzennego i drogi leśne były wyżwirowane a raz w tygodniu bronowane. Dla myśliwych były pobudowane ambony i ścieżki pod-chodowe, zwłaszcza wokół cieków wodnych, wysypane piaskiem i wygrabione. Takimi ścieżkami podchodzono cicho i strzelano do zwierzyny czarnej i płowej, której zresztą było w bród. Na odsłoniętych miejscach przy… Read more »

„Testament” Adama Chętnika

      Możliwość komentowania „Testament” Adama Chętnika została wyłączona
images0HP5MTKI

W poniższych słowach Adama Chętnika, będących jego wyznaniem, odnajdujemy także jego testament dla przyszłych pokoleń Polaków. Ten wielki nasz rodak, „wrośnięty w ziemię ojczystą” mówił: „Kto będzie kochał serdecznie swój zakątek to Ojczyznę całą również będzie miłował bo będzie czuł, że Jego Skiba Ojczysta Jest cząstką Wielkiej Polski” Ten sposób pojmowania patriotyzmu jest nam szczególnie dzisiaj bliski. Troska o tożsamość narodową… Read more »