Daily Archives: 03.08.2018

03.08.1901 – dzień urodzin ks. kard. Stefana Wyszyńskiego

bulakk   03.08.2018   Możliwość komentowania 03.08.1901 – dzień urodzin ks. kard. Stefana Wyszyńskiego została wyłączona
18[1] - Kopia - Kopia

Z aktu chrztu ks. kard. Stefana Wyszyńskiego – człowieka niezwykłej miary: „… 03 sierpnia 1901 roku przedstawił nam dziecię płci męskiej mówiąc, że urodziło się we wsi Zuzel dwudziestego pierwszego lipca /trzeciego sierpnia/ tegoż roku o godzinie trzeciej rano z jego prawowitej małżonki Julianny z Karpiów, dwadzieścia trzy lata od urodzenia. Dziecku temu na chrzcie świętym udzielonym tejże daty przez… Czytaj dalej »

Ludzie – wyjątkowe bogactwo gminy

bulakk   03.08.2018   Możliwość komentowania Ludzie – wyjątkowe bogactwo gminy została wyłączona
RODZINA[1]

Gmina jako najmniejsza jednostka samorządu terytorialnego ma zaspokajać potrzeby określonej wspólnoty ludzi. Ludzi, którzy stanowią jej cel i największe bogactwo. To dla nich winny być podejmowane wszelkie działania. Wszystko winno być ukierunkowane na jeden cel, by mieszkańcom żyło się lepiej. Wśród nas żyją wspaniali ludzie: pasjonaci, twórcy, przedsiębiorcy, naukowcy, sportowcy, działacze, rolnicy i inni. Trzeba ich zauważać, doceniać, rozmawiać z… Czytaj dalej »

Lud puszczański

bulakk   03.08.2018   Możliwość komentowania Lud puszczański została wyłączona
images[7]

Wśród słów wypowiedzianych i zapisanych przez Adama Chętnika o Kurpiach w 1924 roku w dziele ‚Kurpie”, warto zwrócić uwagę na poniższe: ” …. Mają zdolności do mechaniki, budują sami sobie wiatraki i młyny, kieraty drewniane i nawet maszyny rolnicze, wyrabiają instrumenty muzyczne, naprawiają zegary, stroją organy w kościołach, gdy zajdzie potrzeba…. Zdolności Kurpiów nie są jeszcze należycie wyzyskane ani przez naukę… Czytaj dalej »

Pielgrzymujemy duchowo

bulakk   03.08.2018   Możliwość komentowania Pielgrzymujemy duchowo została wyłączona
001246-001298[1] - Kopia

Szczególną formą pielgrzymowania jest pielgrzymka duchowa. Pielgrzymka duchowa skierowana jest do osób, które z różnych względów nie mogą wziąć udziału w pielgrzymce w sposób fizyczny ze względu na podeszły wiek, chorobę, skomplikowaną sytuację rodzinną, służbę wojskową, oddalenie od kraju itp. Mogą jednak pod pewnymi warunkami pielgrzymować, łącząc się sercem i modlitwą z pątnikami wędrującymi na Jasną Górę, pomnażając w ten… Czytaj dalej »