Monthly Archives: Lipiec 2018

Oddajmy hołd Powstańcom Warszawy

bulakk   31.07.2018   Możliwość komentowania Oddajmy hołd Powstańcom Warszawy została wyłączona
70ea9b0b4a21aaddccaffebcf3c9[1]

Jutro rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Po raz kolejny w Warszawie i wielu miastach w całej Polsce o godz. 17 odezwą się syreny alarmowe, zabiją dzwony kościołów i zatrzyma się ruch uliczny, pod tablicami zapłoną znicze i złożone zostaną kwiaty. Niechaj wywieszona w tym dniu flaga narodowa będzie naszym wymownym gestem uczczenia pamięci poległych i żołnierzy powstańczego zrywu sprzed 74 lat.

Zapis o Kurpiach z roku 1855

bulakk   31.07.2018   Możliwość komentowania Zapis o Kurpiach z roku 1855 została wyłączona
content[2] - Kopia

W publikacji noszącej tytuł „Historia powstania narodu polskiego w roku 1830 i 1831, autor Richard Otto Spaize, wyd. Paryż 1855, str. 202,  odnajdujemy poniższą wzmiankę: ” Kurpie natychmiast formować się zaczęły, pod dozorem Obywatela Bartold. Obywatele i urzędnicy, w pierwszych zaraz dniach, wielkie złożyli ofiary na ołtarzu ojczyzny”. Ciekawa jest także treść dedykacji tego periodyku: ” Narodowi Polskiemu ku wzniesieniu się… Czytaj dalej »

Gościliśmy pielgrzymów

bulakk   31.07.2018   Możliwość komentowania Gościliśmy pielgrzymów została wyłączona
logo-epp-ikona[1]

Z 30 na 31 lipca nasza parafia gościła pielgrzymów z diecezji ełckiej, którzy podążają w XXVI Ełckiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. 15 dni zmagań –  „rekolekcji w drodze”, to przede wszystkim podróżowanie, wędrowanie do Boga przez Jego Matkę. Podczas tego czasu każdy pielgrzym zmaga się z wysiłkiem, trudem a nawet i cierpieniem. Pielgrzymowanie niesie ze sobą aspekt pokutny, przebłagania… Czytaj dalej »

Wychowańcy lasów

bulakk   30.07.2018   Możliwość komentowania Wychowańcy lasów została wyłączona
atlas geograficzny - kurp[1]

” Kurpie są pobożni i religijni. Budują skromne, lecz schludne, a nieraz bogate i piękne kościoły: pełno też po wsiach i na rozstajnych drogach kapliczek, krzyży i figur świętych. Na odpusty chodzą kompaniami, a na przedzie przed kompanią niosą bęben, który hukiem swym z daleka oznajmia przybycie pątników. Do niedawna na Kurpiach nie znano złodziei i nie zamykano budynków na… Czytaj dalej »

Z prac samorządowców

bulakk   30.07.2018   Możliwość komentowania Z prac samorządowców została wyłączona
site_logo[1]

Dzisiaj radni naszego powiatu po raz kolejny odbędą swoje posiedzenia w siedzibie Starostwa Powiatowego w Ostrołęce. Pl. gen. J. Bema 5 o godz. 12.00. Podczas obrad podejmą istotną uchwałę w sprawie podziału powiatu ostrołęckiego na okręgi wyborcze, ustalenia ich numerów i granic oraz liczby radnych wybieranych w okręgach wyborczych. Podjęcie tej uchwały poprzedziły zapytania skierowane do poszczególnych rad gmin powiatu…. Czytaj dalej »