Daily Archives: 15.04.2018

Z wizytą w nowogrodzkich lasach

bulakk   15.04.2018   Możliwość komentowania Z wizytą w nowogrodzkich lasach została wyłączona
logo_thumb1

Celem poznawania pięknych zakątków Kurpiowszczyzny, w niedzielę 15 kwietnia b.r., odbyliśmy samochodowy wyjazd w okolice Nowogrodu. Tam, poznaliśmy urokliwe krajobrazy dorzecza Pisy i Narwi. Poczuliśmy również zapach żywicy rosnących tu sosen oraz powędrowaliśmy ścieżką edukacyjną, położoną przy siedzibie Nadleśnictwa Nowogród. Leśna ścieżka dydaktyczna „Puszcza Kurpiowska” licząca ok. 1200 metrów umożliwiła nam spacer po malowniczym terenie, kładkami drewnianymi przez podmokłe fragmenty naszej puszczy…. Czytaj dalej »

„Strzela jak Kurp”

bulakk   15.04.2018   Możliwość komentowania „Strzela jak Kurp” została wyłączona
kurpie3[1]

Umiejętności strzeleckie Kurpi opisywane były przez wielu pisarzy i poetów. Kurpie jako myśliwi nie umieli żyć bez strzelby. Powiedzenie „strzela jak Kurp” znane było niegdyś w całym kraju. A o ich umiejętności strzeleckich, tak m.in.  pisała Maria Konopnicka: Z kalenicy Kurp dobywa Koziej nogi, co je krzywa. Jak podsypie do panewki W sęk – to w sęka. Nie przelewki. Broń… Czytaj dalej »

ABC samorządu – obowiązki wójta

bulakk   15.04.2018   Możliwość komentowania ABC samorządu – obowiązki wójta została wyłączona
images[8]

Jedną z powinności wójta jest wykonywanie uchwał rady. Jakie zatem sankcje grożą wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) za niewykonanie uchwały rady gminy? Ustawa o samorządzie gminnym nie przewiduje żadnych bezpośrednich konsekwencji w sytuacji, w której wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie wykonuje uchwał rady. Obowiązek wykonywania uchwał rady gminy jest ustawowym obowiązkiem wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wynikającym z art. 30 ust. 1… Czytaj dalej »

„Wesele na Kurpiach”

bulakk   15.04.2018   Możliwość komentowania „Wesele na Kurpiach” została wyłączona
images[7]

„Muzyka, to potężna broń w walce z ciemnotą i barbarzyństwem mas /…/ Jest wiecznie żywą, działającą siłą, chociażby w pierwotnej formie pieśni ludowej” tak niegdyś pisał Karol Szymanowski o roli kultury muzycznej w społeczeństwie. Chronić własną kulturę ludową i przekazywać jej wartość potomnym, to zadanie dla każdego pokolenia. Sztukę ludową trzeba więc chronić i poznawać przez bezpośredni z nią kontakt. To zwyczaje… Czytaj dalej »