Monthly Archives: Marzec 2018

Piękny przykład Nasiadek

bulakk   31.03.2018   Możliwość komentowania Piękny przykład Nasiadek została wyłączona
images090mocbj

W Wielki Czwartek mieszkańcy Nasiadek dali piękny przykład świadectwa wiary i wspólnoty wioskowej – zorganizowali i odprawili wioskową Drogę Krzyżową. Trasa wiodła przez całą wioską, od jej skraju do skraju. W granicach godz. 19.00 zebrało się ok. 200 osób, by razem wspólnie przejść Drogę Krzyżową. Stacje stanowiły kapliczki- stacje rozmieszczone po całej wiosce. Dawny wioskowy zwyczaj został odnowiony. Obraz ten,… Czytaj dalej »

Wesołego ALLELUJA!!!

bulakk   31.03.2018   Możliwość komentowania Wesołego ALLELUJA!!! została wyłączona
328f734db6b23bb5e960613cd61a97ea[1]

Szanowni Państwo! Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. Radosnych Świąt Wielkanocnych Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „BARĆ” w Dąbrówce. Dąbrówka, Wielkanoc 2018

Wielkanoc – ciekawostki

bulakk   31.03.2018   Możliwość komentowania Wielkanoc – ciekawostki została wyłączona
wielkanoc[1]

Historia Kościoła kryje wiele ciekawostek związanych z Triduum Paschalnym i Wielką Nocą. Obrzędy i zwyczaje przez wieki zmieniały się, zanikały a na ich miejsce powstawały nowe. Dla przykładu: W średniowieczu komunię św. w Wielki Piątek przyjmował tylko kapłan. Wynikało to z bardzo małego uczestnictwa wiernych w sakramencie pokuty (pokuta była wtedy na ogół bardzo ciężka; często nie tylko modlitwa, ale również praca fizyczna na rzecz… Czytaj dalej »

Kilka słów o Wielkiej Sobocie

bulakk   31.03.2018   Możliwość komentowania Kilka słów o Wielkiej Sobocie została wyłączona
WielkaSobota2013[1]

Wielka Sobota to dzień bardzo ważny dla każdego katolika, bowiem poprzedza ona poranek zmartwychwstania. To czas milczenia, refleksji i zadumy, przy adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim. W tym dniu Komunię św. mogą przyjąć jedynie osoby podczas ostatniego namaszczenia. Czuje się już radość narastającą z pożegnania Wielkiego Postu i nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy. Podczas Wigilii Paschalnej osoby dorosłe przyjmują jednocześnie… Czytaj dalej »

Pamiętamy

bulakk   30.03.2018   Możliwość komentowania Pamiętamy została wyłączona
IMAG0092

Dzisiaj, w 130 rocznicę śmierci naszego Proboszcza spoczywającego na dąbrowskim cmentarzu odwiedziliśmy jego grób. Modlitwa, znicze i kwiaty niechaj będą skromnym wyrazem naszej wdzięczności i pamięci. Ostania wola ks. Walentego Placyda Podgórskiego /1834-1888/, aby pochować go w Dąbrówce przy kaplicy w wymurowanym grobie, jest wyrazem oddania kapłana ludziom żyjącym w Puszczy Kurpiowskiej przy cudownej barci. Tak też się stało w… Czytaj dalej »