Category Archives: Felietony

Ku wspólnemu dobru

      Możliwość komentowania Ku wspólnemu dobru została wyłączona
zamyślenia-2[1] - Kopia

Obserwując wczorajsze obrady Rady Powiatu w Ostrołęce, w tym wystąpienia zaproszonych gości,  samorzutnie nasuwa się myśl o sensowności powiedzenia, iż „o swoje to my najlepiej zadbamy”. Odnosi się wrażenie, że kolejna przedwyborcza księga obietnic rośnie, nie jest ważne co obiecujemy, ważne, aby było to skuteczne w dostaniu lub utrzymaniu się przy władzy. Potem znajdzie się temat zastępczy i jakoś pójdzie… Read more »

W kogo interesie?

      Możliwość komentowania W kogo interesie? została wyłączona
zamyślenia-2[1] - Kopia

Starorzymski poeta Juwenalis jest autorem zawołania „panem et circenses” – chleba i igrzysk, owe hasło wznosił rzymski lud domagając się rozrywek i zaspokojenia potrzeb materialnych – chleba. Igrzyska były narzędziem politycznym i służyły nie tylko, jako pokaz siły. Przede wszystkim miały na celu zająć rzesze bezrobotnych Rzymian, a także zapewnić rozrywkę tym pracującym. Igrzyska to także  symbol rozrywki, przyjemności, zabawy,… Read more »

Manipulowanie nami – “dziel i rządź”

      Możliwość komentowania Manipulowanie nami – “dziel i rządź” została wyłączona
71079e7b2eb5aff3d29dbf635efa3ffa,750,0,0,0

Dziel i rządź (divide et impera) jest to zasada podboju i podporządkowywania sobie ludów poprzez ciągłe wzniecanie wewnętrznych konfliktów na podbitych terenach i występowanie jako rozjemca zwaśnionych stron. Metoda ta znana już była w świecie antycznym, a mistrzami w jej stosowaniu byli antyczni Rzymianie, byli oni pierwszymi, którzy zastosowali divide et impera1 w praktyce. Owa stara rzymska maksyma, jak  pokazuje życie obowiązuje na… Read more »

Młodzi naszą przyszłością

      Możliwość komentowania Młodzi naszą przyszłością została wyłączona
group-young-people-holding-hands-25807529[1]

Jakie są obecne w życiu lokalnym działania obrazujące troskę o naszą młodzież? Co nurtuje młode pokolenie i jakie czyhają na nie zagrożenia? Czy miejscowe wysiłki są odpowiednie, by skutecznie wyrównać szanse rozwojowe młodzieży  z terenów wiejskich? Jak przedstawia się oferta spędzania czasu wolnego i udziału w różnorodnych zajęciach organizowanych na terenie naszej gminy? Czy infrastruktura i zajęcia edukacyjne, rekreacyjne, kulturalne… Read more »

Wokół dziękczynienia za plony

      Możliwość komentowania Wokół dziękczynienia za plony została wyłączona
dozynki2019-816x459

Przebrzmiewają powoli echa dożynek gminnych, corocznie innych. Gminne dziękczynienie za plony ponownie zgromadziły mieszkańców, by razem wspólnie pomodlić się i następnie radować podczas imprez im towarzyszących. Dożynkom przewodniczyli wójt Gminy Stefan Prusik wraz ze starostami dożynek: Moniką Kobrzeniecką –Szczubełek /sołtys sołectwa Gibałka/ i Jarosławem  Puławskim /sołtys sołectwa Płoszyce/. W przebieg dożynkowych konkursów czynnie włączyło się wiele sołectw i gości przygotowując… Read more »