Wpisy z kategorii Felietony

Quo wadis?

bulakk   12.11.2018   Możliwość komentowania Quo wadis? została wyłączona
jpg17

Biblijne słowa św. Piotra „dokąd idziesz?” można i trzeba postawić w odniesieniu do naszego społecznego życia lokalnego, tuż przed rozpoczęciem kolejnej kadencji władz samorządowych. Dokąd zmierzamy? Jaki jest nasz cel? Jak będzie wyglądać nasze jutro? Czy podążymy za potrzebami mieszkańców?, te i inne pytania są niejako retoryczne. Odpowiedzi na niektóre z nich poznamy wkrótce. Na pozostałe przyjdzie poczekać 5 lat…. Czytaj dalej »

Życie

bulakk   01.11.2018   Możliwość komentowania Życie została wyłączona
1728280a95236ac8832151eb85026fa4[1]

Przemierzając ścieżki pomiędzy grobami cmentarza w Dąbrówce napotykamy różne groby, te o których ktoś pamięta, i te nieco zapomniane. Wszystkie one jednak przypominają nam o tych, którzy poprzedzili nas w drodze do wieczności. Wszystkim im coś zawdzięczmy, czy to osobiście, czy to jako społeczność. Ich miejsce spoczynku woła do nas wzajemne zrozumienie, szacunek i dążenie ku dobru, życiu. Bez nich… Czytaj dalej »

Nasze problemy

bulakk   27.10.2018   Możliwość komentowania Nasze problemy została wyłączona
jpg17

Spoglądając nieco szerzej na sytuację niektórych wiosek naszej gminy, nie sposób obojętnie stanąć wobec pytania o ich przyszłość. Wielu młodych widząc realia panujące wokół wybiera pracę w mieście lub podejmuje decyzje o wyjeździe za granice. Coraz częściej brakuje następców – nie ma komu przejąć ojcowizny. Wioski stają się noclegowniami dla tych co pozostali. Pomimo wydłużania się żywotności społeczeństwa, statystycznie starzejemy… Czytaj dalej »

Realizm Romana Dmowskiego

bulakk   26.10.2018   Możliwość komentowania Realizm Romana Dmowskiego została wyłączona
a4bfd798b393698317eb6c2b843d[1]

Fenomen Romana Dmowskiego to realizm jego myśli i działań, który przejawiał się na początku tworzenia ruchu narodowego z końcem XIX wieku. Zdefiniował on niejako nową istotę polskości. Mówił o narodzie jako „społeczności otwartej, żywej,, ulegającej zmianom, zdolnej do asymilacji, jako zbiorowości określonej głównie przez swoją kulturę, cywilizację, zdolnej do tworzenia własnych instytucji narodowych”. Dmowski potrafił poruszyć szerokie warstwy społeczne, pobudzając naród… Czytaj dalej »

Reguły demokracji

bulakk   26.10.2018   Możliwość komentowania Reguły demokracji została wyłączona
wos_logo_kursu[1]

W istnienie systemu demokratycznego wpisane jest istnienie i działanie opozycji. Dotyczy to zarówno szczebla parlamentarnego i samorządowego. Opozycja, która poza rolę minimalizowania ryzyka posłużenia się przemocą przez sprawujących władzę, ma także poprawić jakość podejmowanych decyzji przez rządzących. Im lepsza opozycja, tym lepsze są rządy sprawujących władzę. Czyni ona to m.in. poprzez zgłaszanie alternatywnych projektów uchwał. Dobre praktyki wskazują, aby przemyśleć wprowadzenie… Czytaj dalej »