Category Archives: Historia

Z kart historii Polski

      Możliwość komentowania Z kart historii Polski została wyłączona
Kartka-z-Kalendarza-2018[1]

Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego powstał 21 lipca 1944 roku w Moskwie. W dniu następnym 22 lipca ogłosił swój Manifest.  Manifest ten to świadectwo epoki, świadectwo przejmowania władzy państwowej w Polsce przez siły zależne od Związku Radzieckiego. Wzywał on Polaków do broni, do walki z okupantem niemieckim. Ponadto, zawierał sformułowania, które miały stwarzać wrażenie, że rodzi się nowa władza polska, że… Read more »

Kilka słów o pierwszym proboszczu parafii w Dąbrówce

      Możliwość komentowania Kilka słów o pierwszym proboszczu parafii w Dąbrówce została wyłączona
oltgl2[1]

Ks. Edwarda Umińskiego określa się mianem pierwszego oficjalnego proboszcza parafii pw. św. Anny w Dąbrówce k. Ostrołęki”. Adam Wałaszek na str. 41, w pracy ” Kościół, etniczność, demokratyzacja – parafie polonijne w USA /1858-1930/ z UJ w Krakowie, przytacza taką oto wzmiankę o tym kapłanie: „Wśród kapłanów, którzy przybywali do Ameryki z ziem polskich, wielu docierało bez właściwej aprobaty zwierzchników…. Read more »

1936 rok – „Droga ku wolności”

      Możliwość komentowania 1936 rok – „Droga ku wolności” została wyłączona
images[4]

Wiosną 1936 roku do Ostrołęki przyjechała ekipa niemieckich filmowców z wytwórni UFA, aby nakręcić kostiumowy i jednocześnie dramat historyczny „Droga ku wolności”. Miał to być jeden z przejawów ocieplenia stosunków polsko-niemieckich. Film opowiadał o naszych zmaganiach z rosyjskim zaborcą podczas powstania listopadowego. Oficjalny wielki sukces filmu, miał drugą stronę, ściśle tajną. Otóż ekipa filmowców w większości składała się z niemieckich szpiegów i… Read more »

O podwalinach naszej parafii

      Możliwość komentowania O podwalinach naszej parafii została wyłączona
IMAG0092

Poniżej fragment wspomnień autorstwa Henryka Dąbrowskiego – rodaka z Dąbrówki: „Wśród nich najwięcej do powiedzenia ma babcia Sękowa. Nazywa „stara Sęczka” – czyli Zuzanna Sęk z Płoszyc. Pamiętasz Leosiu jek pomer ksiądz Podgórski, te juchy kadzidlaki chcieli nom  nieboszczyka do Kadzidła, móziąc że to ich ksiądz, bo Dąbrówka należała kiedyś do nich. Tu stara Sęczka nabrała powietrza  do płuc i… Read more »

Tak było…

      Możliwość komentowania Tak było… została wyłączona
20882667_1718089788496447_554232190060384635_n[1]

Poniżej urywek wspomnień Henryka Dąbrowskiego mówiący o pogrzebie niemieckiego gajowego na cmentarzu w Dąbrówce z okresu II wojny światowej: „Za kilka dni ekshumowano gajowego i urządzono mu wspaniały pogrzeb. Najechało się Niemców w różnych strojach i mundurach. Od kościoła do cmentarza wysypano drogę z ciętych gałązek świerkowych i pochowano go w rzędzie żołnierzy niemieckich poległych w pierwszej wojnie światowej, tuż… Read more »