Poniżej kilka drobnych historycznych faktów obrazujących działalność organizacji katolickich w naszej parafii, na podstawie akt znajdujących się w Archiwum Diecezjalnym w Łomży opatrzone sygnaturą nr 14: Rok 1914 jest Bractwo Różańcowe założone od niepamiętnych czasów , skupia 60osób, w niedziele i święta śpiewają różaniec i pieśni, składki członkowskiej nie chcą płacić. Rok 1914 działa Trzeci Zakon św. Franciszka. Tercjarzy i… Czytaj dalej »
14 lutego 1942 roku, powstała Armia Krajowa. AK to jedna z najlepiej zorganizowanych armii podziemnych czasów II wojny światowej. Powstała na rozkaz Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, na mocy którego Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową, nazywaną także Siłami Zbrojnymi w Kraju. Były to zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego, działające w czasie II wojny światowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej… Czytaj dalej »
Zofia Niedziałkowska w swej książce „Kurpie”, na stronie 170 zamieszcza kolejną notkę o aktywności społeczno-politycznej naszych dziadków. Autorka pisze, iż w latach 1922-1928 w gminach: Wach, Nasiadki i Myszyniec dużą aktywność na tych terenach zaznaczało Chłopskie Stronnictwo Radykalne. Aktywnym jego działaczem był ksiądz Eugeniusz Okoń, który sam obsługiwał wiece – 1924 r. w Myszyńcu i Kadzidle, a w 1925 r…. Czytaj dalej »
„Kraj zalały wojska Rosyjskie. Konstytucja 3 maja nie zdążyła wejść w życie; targowiczanie, którzy doszli do władzy, odwołali reformy i łapczywie rozdrapywali majątki przeciwników. Nie przypuszczali, że caryca i król pruski szykują im nie lada niespodziankę. Dnia 23 stycznia 1793 roku Rosja i Prusy podpisały traktat o drugim rozbiorze Polski”.
156 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe. To wielkie poruszenie społeczne i patriotyczne, głęboko wryło się w polską świadomość. Pomimo klęski, ofiar i zsyłek, miało ono olbrzymie znaczenie dla kształtowania się późniejszych nowoczesnych nurtów politycznych. Jako mieszkańcy Dąbrówki i gminy Lelis, mamy piękny ślad tamtych wydarzeń. Na cmentarzu w Dąbrówce spoczywają doczesne szczątki jednego z aktywnych uczestników tego zrywu niepodległościowego. To ksiądz… Czytaj dalej »