Wpisy z kategorii Historia

Kurp piechur

bulakk   18.10.2018   Możliwość komentowania Kurp piechur została wyłączona
atlas geograficzny - kurp[1]

Nasi przodkowie byli wytrawnymi piechurami. Udając się w podróż brali torbę skórzaną na ramię, fajkę w zęby i kij sękaty w garść. Nawet 40-kilometrowy odcinek drogi nie był dla nich niczym niezwykłym. Wędrowali zazwyczaj boso lub w chodakach, a jeśli mieli buty, to nieśli je na plecach. Buty zakładali dopiero u celu swej podróży. Tak oto Adam Chętnik opisuję krzepę… Czytaj dalej »

Uprzednie stanowisko UG Lelis

bulakk   14.10.2018   Możliwość komentowania Uprzednie stanowisko UG Lelis została wyłączona
list-koperta-papieru-dlugopis-6015301

„…Ponadto chcę poinformować, że przy udziale gminy w ostatnim okresie wykonano szereg parkingów w Dąbrówce m.in.: na placu gminnym przy kościele z pasem utwardzonym asfaltem, przy drodze powiatowej od strony kościoła, przy drodze powiatowej od strony plebanii, na ostatnio zbudowanym skwerku przy cmentarzu. Myślę, że taka ilość miejsc parkingowych w zupełności jest wystarczająca w Dąbrówce…” Tak pisał były Wójt Gminy… Czytaj dalej »

Do Brazylii

bulakk   13.10.2018   Możliwość komentowania Do Brazylii została wyłączona
emigracja_obraz-600x270[1]

Poza Stanami Zjednoczonymi, Ameryka Łacińska była miejscem do którego najwięcej wyemigrowało „za chlebem” polskich chłopów na przełomie XIX i XX wieku: Przodowała w tym Brazylia. Masowa emigracja zazwyczaj miała charakter ekonomiczny i często wiązała się z osiedleniem. Władze oferowały bezpłatną podróż do niej, na emigrantów czekała ziemia w nieograniczonej ilości, była też pomoc rządowa w zasiewach i zagospodarowaniu się przybyszów…. Czytaj dalej »

Ani kroku wstecz

bulakk   10.10.2018   Możliwość komentowania Ani kroku wstecz została wyłączona
wyszynski[1]

W latach 50-tych ubiegłego wieku społeczeństwo polskie borykało się z wieloma problemami : wyzysk pracownika, praca w niedzielę i święta, głodowe pensje, represje wobec osób myślących nieco inaczej. Wszystko to skutkowało niepokojami społecznymi. Kościół opowiedział się po stronie pracowników i otwarcie sprzeciwiał się władzy, nie uległ też fali terroru i prześladowań. Znamienne z tego okresu są słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, który… Czytaj dalej »

Gminne Rady Narodowe

bulakk   08.10.2018   Możliwość komentowania Gminne Rady Narodowe została wyłączona
Historia_Logo_2015[1]

Tuż po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku, w gminach władzę ustawodawczą sprawowały Gminne Rady Narodowe, a wykonawczą wójtowie. Radni pochodzili z delegowania przez partie polityczne, organizacje masowe i poszczególne wsie. Liczba ich wahała się od kilkunastu do dwudziestu kilku osób i zależała od ilości mieszkańców. W gminie Lelis było wówczas 18 radnych, 6300 mieszkańców, 19 gromad. Wszyscy radni byli… Czytaj dalej »