Wpisy z kategorii Ciekawostki

O dziejach Dąbrówki

bulakk   08.12.2018   Możliwość komentowania O dziejach Dąbrówki została wyłączona
20882667_1718089788496447_554232190060384635_n[1]

„Bory wokół Dąbrówki, to odwieczne knieje królewskie, w których do niedawna sarny , jelenie i wilki wyprawiały harce, a że bory te potem przeszły na własność skarbu rządów zaborczych, a potem naszych polskich, stąd nazywają je rządowymi lub państwowymi. Dąbrówka też była wsią królewską, czynszową, a jak mówiono też rządową, bo w dobrach rządowych położoną. Mieszkańcy jej dawni, to myśliwscy i… Czytaj dalej »

Durlasy w wierszu

bulakk   08.12.2018   Możliwość komentowania Durlasy w wierszu została wyłączona
imagesQMLW55YZ

W książce Jerzego Kijowskiego „Słowem i piórem”, Ostrołęka 2011, odnajdujemy wiersz autora  „Siedemdziesiąt mgnień wiosny Czesia Parzycha”.  Wiersz ten datowany jest na grudzień 2008 roku i dedykowany jest naszemu rodakowi z Durlas, który pięknie rozsławia kurpiowszczyznę i utrwala historię Ostrołęki. Powstał on na 70-te urodziny twórcy z Durlas. Poniżej jego pierwsza zwrotka: „Durlasy, ponoć bardzo piękna wioska Gdzie się dobrze żyje,… Czytaj dalej »

Ze słów Wieszcza

bulakk   07.12.2018   Możliwość komentowania Ze słów Wieszcza została wyłączona
Kałamarz[1]

Prawnicy swe  świadectwa podpisują sami, Chłop zwykle je oznacza trzema krzyżykami; Częściej sędzia  za ważne to świadectwo przyjmie, Gdy zobaczy krzyżyki niż swe własne imię.

LEFORMY

bulakk   07.12.2018   Możliwość komentowania LEFORMY została wyłączona
kurpie3[1]

Przysetem do was, bo chciołem wom poziedzieć, ze i jo nareście zmondrzołem. Poziedziołem sobzie, ze juz nie bende sed napoprzec młodem, ale z nowocesnościo.Gdzie się nie obejrzys tam leformy; to dlocego by i u mnie jekech leformow nie zrobzieć? Jek poziedziołem, tak zrobziułem! Wywalułem stary lewizor pod sope, zeby dziecioki nieli w cem sie grzebać, a kupsiułem taki nowocesny, kolorowy…. Czytaj dalej »

Kurpiowska architektura

bulakk   06.12.2018   Możliwość komentowania Kurpiowska architektura została wyłączona
Kurpie5

Bardzo ozdobnymi elementami chaty kurpiowskiej są drzwi i okna. Detalem zdobiącym okna są: korona, czyli zwieńczenie, oraz okiennice. Korony są elementami delikatnymi, narażonymi na zniszczenie, mimo to zachowała się ich ogromna różnorodność. Mają niezwykle wyszukane formy, a czasem głęboki przekaz czy to religijny, czy patriotyczny. Spotykamy w nich motywy krzyża, serca, orła, ale również rośliny i ptaki. Przy chałupach kurpiowskich… Czytaj dalej »