Wpisy z kategorii Ciekawostki

O zabawie

bulakk   21.10.2018   Możliwość komentowania O zabawie została wyłączona
foto1[1]

Muzykalność i żywiołowość ludności kurpiowskiej można zauważyć nie tylko w pieśniach. Znalazła ona swój oddźwięk także w innym, ważnym elemencie folkloru muzycznego Kurpiów – w tańcach. Tańce czy tylko”przytrampywanie” (przytupywanie w takt muzyki czy pieśni) stały się częścią każdej uroczystości. Tradycyjne tańce i ich figury taneczne w większości się zachowały, niektóre uległy zmianie, jednak styl wykonania pozostał ten sam. Do… Czytaj dalej »

Naśladowanie innych

bulakk   20.10.2018   Możliwość komentowania Naśladowanie innych została wyłączona
komisja-150x150[1]

„Wyrzeknijmy się manii ślepego naśladowania obcych i bierzmy od nich tylko to, czego u siebie na razie nie mamy, czego nie możemy wykonać lub obmyśleć, albo gdy to obce przewyższa nasze o tyle, że warto je sprowadzić” – Deklaracja junacka , Adam Chętnik 1924 rok.

Piękno i funkcje kultury ludowej

bulakk   19.10.2018   Możliwość komentowania Piękno i funkcje kultury ludowej została wyłączona
170px-adam_chetnik-portret

Tak oto pisał w latach 20-tych XX wieku Adam Chętnik o wartości kultury ludowej: „ … Niektórzy uważali starą kulturę ludową jedynie za przeżytek, a utrwalenie dalsze przejawów tejże kultury za pewnego rodzaju poniżanie ludu i wsi. Stara kultura ludowa i cała jej krasa w wielu je przejawach przynosić może zaszczyt ludowi, który ja potrafi uchronić przez wieki od zagłady”

August Hlond – myśl

bulakk   19.10.2018   Możliwość komentowania August Hlond – myśl została wyłączona
beznazwy - Kopia - Kopia

Kardynał Hlond bardzo mocno akcentował obowiązek angażowania się katolików w tę sferę życia publicznego. Jego stwierdzenia w tej materii są jednoznaczne i nie budzące wątpliwości  „Kościół nie uprawia polityki, bo nie jest to jego zadaniem. Ale Kościół nie zakazuje katolikom udziału w polityce, owszem zachęca ich i wzywa do czynnego udziału w życiu państwowym… Powinni więc katolicy nie tylko iść… Czytaj dalej »

Kurp piechur

bulakk   18.10.2018   Możliwość komentowania Kurp piechur została wyłączona
atlas geograficzny - kurp[1]

Nasi przodkowie byli wytrawnymi piechurami. Udając się w podróż brali torbę skórzaną na ramię, fajkę w zęby i kij sękaty w garść. Nawet 40-kilometrowy odcinek drogi nie był dla nich niczym niezwykłym. Wędrowali zazwyczaj boso lub w chodakach, a jeśli mieli buty, to nieśli je na plecach. Buty zakładali dopiero u celu swej podróży. Tak oto Adam Chętnik opisuję krzepę… Czytaj dalej »