Wpisy z kategorii Ciekawostki

Z dziejów życia parafii w Dąbrówce

bulakk   21.02.2019   Możliwość komentowania Z dziejów życia parafii w Dąbrówce została wyłączona
KościółwDąbrówce

Poniżej kilka drobnych historycznych faktów obrazujących działalność organizacji katolickich w naszej parafii, na podstawie akt znajdujących się w Archiwum Diecezjalnym w Łomży opatrzone sygnaturą nr 14: Rok 1914 jest Bractwo Różańcowe założone od niepamiętnych czasów , skupia 60osób, w niedziele i święta śpiewają różaniec i pieśni, składki członkowskiej nie chcą płacić. Rok 1914 działa Trzeci Zakon św. Franciszka. Tercjarzy i… Czytaj dalej »

Literacko o pięknie stron rodzinnych

bulakk   21.02.2019   Możliwość komentowania Literacko o pięknie stron rodzinnych została wyłączona
czeslaw-parzych-1-100x100-1479464968[1]

Zgłębiając wiedzę o kurpiowskiej ziemi, natrafiliśmy na piękną publikację Czesława Parzycha /rodaka z Durlas/ – „W pajęczynie życia”. Nasz poeta i prozaik, autor kilku  tomików wierszy i opowiadań, laureat ogólnopolskich konkursów poetyckich, kronikarz ostrołęcki, zachwyca się otaczającym go światem, jego kolorami, dźwiękiem, zapachem, różnorodnością. „W pajęczynie życia” Czesława Parzycha – to prawda o życiu człowieka odsłaniająca człowieczy los. W tym zwierciadle ludzkiego życia… Czytaj dalej »

Z życia przodków

bulakk   20.02.2019   Możliwość komentowania Z życia przodków została wyłączona
400_F_119592364_oHBJJxKLzXTLoMv7ndiT58GEnGe9kRRP[1] - Kopia

Jeszcze w początkach XX wieku chleb był rzadkością na kurpiowskich stołach. Głównym pożywieniem były kartofle, kasza i kapusta. Kurpiowskie wyroby tkackie spotkały się z dużym uznaniem na wystawie zorganizowanej w 1888 roku w Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie. Na przełomie XIX i XX wieku średnio w każdej kurpiowskiej chacie znajdowało się jedno krosno. Kurpiowskie wyroby bursztynowe osiągnęły poważny sukces… Czytaj dalej »

Zaproszenie na Kurpie

bulakk   18.02.2019   Możliwość komentowania Zaproszenie na Kurpie została wyłączona
kurpie3[1]

W gazetkach „O sobie, o naszej ziemi” SIGiE im. Karola Adamieckiego a Ostrołęce, można odnaleźć wiele ciekawych wypowiedzi uczniów na różne tematy. Wśród nich jest m.in. taka oto wypowiedź ucznia SP w Myszyńcu zapraszająca na Kurpie: „Kurpie to piękny region, są tu wspaniałe widoki. Jest wiele miejsc niedotkniętych ręką człowieka. Stare lasy, drzewa mające nawet 200 lat. Nie tylko to tu zachwyca, ale… Czytaj dalej »

Pisali o Dąbrówce

bulakk   16.02.2019   Możliwość komentowania Pisali o Dąbrówce została wyłączona
2a10f5a575

Na stronie Grupy Ratowniczej Nadzieja odnajdujemy taki oto wpis o naszej Dąbrówce: „9 września w sanktuarium w Dąbrówce na Kurpiach odbyły się diecezjalne dożynki połączone z odpustem parafialnym na Matkę Bożą Siewną. W dożynkach diecezjalnych wzięło udział ponad 7 tysięcy wiernych. Nad ich bezpieczeństwem czuwały trzy zespoły Nadziei: z Łomży, Ostrołęki i – po raz pierwszy – Miastkowa. Dożynki połączone… Czytaj dalej »