Wpisy z kategorii Ciekawostki

„Rower to luksus”

bulakk   16.07.2019   Możliwość komentowania „Rower to luksus” została wyłączona
AibKzzBET[1] - Kopia

W Przeglądzie Ostrołęckim nr 16 z dnia 19 kwietnia 1936 roku, w rubryce „Wiadomości rolnicze” odnajdujemy ciekawą informację o podatku od posiadania roweru. Autor tekstu „Wieś płaci zbyt wysoki haracz za rowery” bierze w obronę ludność wiejską, gdyż pracowita administracja nałożyła na nią ogromny ciężar – podatek od roweru. Polska była wówczas jedynym krajem, w którym posiadanie tego dobra uznawano… Czytaj dalej »

Granice gminy Durlasy

bulakk   16.07.2019   Możliwość komentowania Granice gminy Durlasy została wyłączona
uchwala_ico[1]

Zgodnie z informacją w Dzienniku Urzędowym RP nr 23 z dnia 31 marca 1936 roku Rozporządzeniem MSW uległy zmianie granice miasta Ostrołęki i gmin wiejskich powiatu ostrołęckiego. Dotyczyło to także miejscowości należących obecnie do naszej gminy. Zgodnie z rozporządzeniem z granic Ostrołęki wyłączono przedmieścia: Gnaty, łęg Przedmiejski, Siedliska i Siemnocha i włączono je do gminy Durlasy; Białobiel natomiast została włączona… Czytaj dalej »

Życie społeczne Kurpiowszczyzny

bulakk   15.07.2019   Możliwość komentowania Życie społeczne Kurpiowszczyzny została wyłączona
kurpie3[1]

Jak podaje Zofia Niedziałkowska w swej książce „Puszcza Zielona. Bory Ostrołęckie”, s.111, praca społeczna na Kurpiach w początkach XX wieku rozwijała się dobrze. Najprężniejszymi  i najżywszymi jej ośrodkami był Myszyniec i Kadzidło. Nie bez znaczenia była tu rola Ostrołęki. Hasło „Przez oświatę ogólną i rolniczą do dobrobytu wsi” nie było obce Kurpiom. Na jej terenie działało kilkanaście Kółek Rolniczych /10… Czytaj dalej »

W stronę obywatela

bulakk   15.07.2019   Możliwość komentowania W stronę obywatela została wyłączona
fotolia_urzednik_625[1]

Każdy z nas chciałby, aby idąc do urzędu było miło, sprawnie, pozytywnie. Nie sposób, aby tak było za każdym razem, ale działania, aby tak było podejmowano i podejmuje się nie raz. Warto tu zwrócić uwagę na przedwojenny Okólnik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który to zawiera polecenie, aby w urzędach w stosunku do obywateli stosować wszelkie możliwe ulgi. Właściwy minister poleca wszelkim… Czytaj dalej »

Dla pożytku okolicznych Kół ZMW

bulakk   14.07.2019   Możliwość komentowania Dla pożytku okolicznych Kół ZMW została wyłączona
mapa_d[1]

„Dla pożytku okolicznych Kół Związku Młodej Wsi” – takie słowa odnajdujemy przy okazji omawiania uruchomienia w Nasiadkach w 06 lutego 1936 roku Szkoły Rolniczej dla dziewcząt. Starania ludzi dobrej woli przyniosły efekt i 30 młodych dziewcząt mogło rozpocząć w niej naukę. Chętnych było dwa razy więcej. Szkoła mieściła się w byłym budynku gminy, posiadała także własny internat,wspólną kuchnię, a gmina… Czytaj dalej »