Category Archives: Ciekawostki

Smutne karty Kurpiowszczyzny

      Możliwość komentowania Smutne karty Kurpiowszczyzny została wyłączona
wiad-mariwicki

Wiadomości Maryawickie nr 17 s. 132 z dnia 03 marca 1910 roku przynoszą informacje o trudnej sytuacji wyznawców tej religii na Kurpiowszczyźnie. Parafianie z Długiego Kątau nie zawszez znajdywali zrozumienie wśród tutejszej ludności wyznawców kościoła rzymskokatolickiego. Czasem dochodziło do zatargów i sąsiedzkich nierporozumień na tle religijnym. Na tym tle były też niesnaski nawet w rodzinach mieszkających pod jednym dachem. Tekst… Read more »

„Krzywda Kurpiów”

      Możliwość komentowania „Krzywda Kurpiów” została wyłączona
9543

Na łamach Gazety Rolniczej nr 41 z dnia 14.11.1921 roku, s.830-831, odnajdujemy artykuł Stanisława Maklaszewskiego zatytułowany „Krzywda Kurpiów”, poniżej przytaczamy jego fragmenty /pisownia oryginalna/: „Na terenie b. Kongresówki wraz z przyległymi do niej powiatami województwa Białostockiego ukończono prawie całkowicie pracę planowania sieci ognisk kultury rolniczej. Specyalna komisya społeczno-sejmowo-rządowa objechała już cały teren wspomniany i w każdym powiecie dokonała wyboru ośrodków… Read more »

Z dziejów lokalnej edukacji

      Możliwość komentowania Z dziejów lokalnej edukacji została wyłączona
obrazy-na-plotnie-nauczyciel-i-uczen[1]

Wrzesień roku 1912 przyniósł mieszkańcom Ostrołeki i okolic otwarcie 4 klasowego progimnazjum męskiego z językiem wykładowym polskim. Taką notkę przynosi na str. 380 gazeta Wiadomości Maryawickie nr 48 z dnia 20.04.1912 roku. Wiele wskazuje, że jest to owoc walki naszych ojców o język ojczysty w szkołąch. Lektura tego periodyku przynoosi także wiadomości o nieprzyjaznym stosunku kurpiów do tego wyznania. Jednym… Read more »

Strażacy

      Możliwość komentowania Strażacy została wyłączona
18dec3014174bd32b9d77264a348[1]

W Wiadomościach Maryawickich z 17 kwietnia 1912 roku nr 16, s.244 odnajdujemy wierszych o druhach strażakach. W tym okresie straże ogniowe stanowiły jedene z najważniejszych organizacji społecznych. Tam skupiało się życie kulturalne, towarzyskie i społeczne danej miejscowści. To ośrodki budzenia i trwania ducha polskości, jedności społecznej i współodpowiedzialności za los drugiego człowieka. Poniżej treść wiersza „Strażacy” Hej! chłopacy, hej! strażacy… Read more »

Z życia parafii mariawickiej w Długim Kącie

      Możliwość komentowania Z życia parafii mariawickiej w Długim Kącie została wyłączona
wiad-mariwicki

Wiadomości Maryawickie nr 113 z 23 września 1911 s. 904, donaoszą o wizycie 10 września 1911 roku ks. biskupa w parafii Długi Kąt. Było to równo 108 lat teu. Jest to kolejna odkryta karta dziejów tego wyznania, niegdyś obecnego w naszych stronach. W Długim Kącie obecnie na cmentarzu maryawickim są jescze dobrze zachowane niektóre groby okolicznych mieszkańców wyznawców maryickich. Spoczywa… Read more »