Wpisy z kategorii Uncategorized

Szczyty chaty kurpiowskiej

bulakk   25.07.2018   Możliwość komentowania Szczyty chaty kurpiowskiej została wyłączona
Untitled0-17[1]

Religia rzymskokatolicka znajduje swoje odbicie także w budownictwie na Kurpiowszczyźnie. Poprzez tzw. „śparogi” czyli długie deski okalające strzechę na wystającej części dachu od strony szczytowej, zamki u drzwi chata kurpiowska podobna była do chat na Żmudzi. Na dawnych chatach kurpiowskich umieszczano elementy religijne: na szczytach przybijano krzyże i obrazki Matki Boskiej Częstochowskiej. Czasami majster oprocz krzyża malował na szczycie ciemną… Czytaj dalej »

Troska o zdrowie po puszczańsku

bulakk   12.07.2018   Możliwość komentowania Troska o zdrowie po puszczańsku została wyłączona
eskulap[1]

„Leczą się Kurpie w wielu wypadkach po swojemu: ziołami, piwem, odczynianiem. Febrę nazywają tu „ograską”, „ograską” nazywają również  białe kamyki z kwarcu /podobne do lodowatego cukru; przy znalezieniu takiego kamyka biorą go do ręki, plują nań, rzucają za siebie przez głowę i robią znak krzyża, jak przy pacierzu. Ma to chronić od „okraski” – febry. Oczy leczą miętusowym sadłem lub wygładzonym… Czytaj dalej »

Żniwa

bulakk   01.07.2018   Możliwość komentowania Żniwa została wyłączona
978db1144975b5ea773c12c208c6[1]

Lipiec to czas wytężonej pracy na polu – zaczynają się żniwa. Zazwyczaj zaczynają się one ok. 20 lipca, a do żniw wprzeszłości wychodziła razem cała wieś.. Zboże żęto sierpem, i to stosunkowo długo. Sierp zastąpiła kosa, kosiarka, snopowiązałka, a teraz kombajn. Choć żniwa były pracą wyczerpującą, podczas tego zajęcia śpiewano, a głównie robiły to kobiety, które miały ogromny zestaw odpowiednich pieśni. Na… Czytaj dalej »

Okres II wojny światowej – szkolnictwo

bulakk   26.06.2018   Możliwość komentowania Okres II wojny światowej – szkolnictwo została wyłączona
sowa-nauczyciel[1]

Szkolnictwo – dźwignia kultury i świadomości narodowej, na terenach Generalnego Gubernatorstwa  zgodnie z  planem zagłady narodu „niższej rasy” i słowami Gubernatora Hansa Franka z dnia 31.10.1939 r. „Polakom należy się umożliwić kształcenie się jedynie w takim zakresie, ażeby uświadomić sobie, że jako naród nie mają żadnych perspektyw” – zostało zlikwidowane. Po zajęciu przez Niemców Ostrołęki, okupant uruchomił szkoły do których… Czytaj dalej »

Gafy towarzyskie

bulakk   14.06.2018   Możliwość komentowania Gafy towarzyskie została wyłączona
gafa[1]

Poniżej kilka wskazówek, które pomogą uniknąć nam dużych i małych gaf. 1 w czasie rozmowy: gdy zapytamy o zdrowie /może to sugerować rozmówcy że źle wygląda/, nie pytamy o wyznanie, stan majątkowy, o posiadanie broni, pochodzenie czy posiadanie broni, używamy przy przedstawianiu się zwrotu: „bardzo mi przyjemnie”, nie podajemy ręki jako pierwszy osobie starszej lub ważniejszej, nie podajemy anegdot z podawaniem nazwisk osób… Czytaj dalej »