Archiwum wpisów autora: bulakk

Z historii remontu remizy OSP

bulakk   26.05.2018   Możliwość komentowania Z historii remontu remizy OSP została wyłączona
p19-10-16_15-4001

Remizy Ochotniczych Straży Pożarnych stanowią własność gminy, to jest jej mienie. To gmina utrzymuje je, remontuje, modernizuje. Jednostki OSP działają natomiast na podstawie przepisów prawa o stowarzyszeniach. Władze samorządowe OSP użyczają jedynie tych budynków do prowadzenia przez nie ich działalności statutowej. W tej sytuacji prawem i obowiązkiem mieszkańców danej jednostki samorządu terytorialnego, jest interesowanie i korzystanie z tego mienia według… Czytaj dalej »

Wyjątkowe majowe

bulakk   26.05.2018   Możliwość komentowania Wyjątkowe majowe została wyłączona
obraz2

Dziś, w Dzień Matki, tradycyjnie odbyło się kolejne nabożeństwa majowe w Kaplicy Objawień. W pięknej scenerii świeżych kwiatów i poburzowej aury zostały zaśpiewne pieśni, których obecnie  trudno odnaleźć w modlitewnikach lub tradycyjnych śpiewnikach. Tym razem z pomocą przyszły nam stare zeszytowe śpiewniki, które służyły naszym rodzicom w czasie nawiedzania domów przez obraz Niebieskiej Matki. „Tam za lasem”, „Matko Boska Częstochowska”,… Czytaj dalej »

„Jedyny garncarz kurpiowski”

bulakk   26.05.2018   Możliwość komentowania „Jedyny garncarz kurpiowski” została wyłączona
eeeeee

Artykuł o takim tytule odnajdujemy na facebook-u Gospodarstwa Agroturystycznego w Płoszycach zamieszczonego na łamach Gazety Codziennej. Jest to wywiad z Adamem Murachem z Płoszyc, który obecnie jako jedyny na Kurpiach uprawo to stare rzemiosło. Życzeniem Pana Adama jest to, aby znalazł się młody następca, któremu mógłby przekazać warsztat, doświadczenie i wiedzę. Zachęcamy do lektury tegoż wywiadu. Naprawdę warto. Foto: skan… Czytaj dalej »

Dla naszych MATEK

bulakk   26.05.2018   Możliwość komentowania Dla naszych MATEK została wyłączona
pol_pl_bukiet-oczyma-wyobrazni-1890_11

Kochane MAMY! W Dniu Matki, słowami św. Jana Pawła II pragniemy złożyć Wam podziękowania i życzenia: „Dziękujemy wam, heroiczne matki, za waszą miłość niczym nie przezwyciężoną ! (…) Ten heroizm dnia codziennego obejmuje milczące, ale niezwykle płodne i wymowne świadectwo tych wszystkich heroicznych matek, które bez reszty poświęcają się swoim rodzinom, które cierpią, wydając dzieci na świat, a potem gotowe są… Czytaj dalej »

O naszych przodkach

bulakk   25.05.2018   Możliwość komentowania O naszych przodkach została wyłączona
imagesZE9OVHHP

Na jednej z kont facebook-a odnajdujemy znamienny wycinek prasowy z początku XiX wieku. Poniżej treść wycinka z zachowaniem pisowni oryginalnej: „W r.1809 , podczas napadu Austrjaków na Księstwo Warszawskie odznaczyły się na Bugiem bataliony strzeleckie Kurpiów, pod dowództwem pułkownika Zawadzkiego i podpułk. Szremera. Oddział tych Kurpiów, złożony z leśnych departamentu Łomżyńskiego, tworzył korpus strzelców konnych. Na małych konikach, w kurtkach… Czytaj dalej »