Archiwum wpisów autora: bulakk

O zabawie

bulakk   21.10.2018   Możliwość komentowania O zabawie została wyłączona
foto1[1]

Muzykalność i żywiołowość ludności kurpiowskiej można zauważyć nie tylko w pieśniach. Znalazła ona swój oddźwięk także w innym, ważnym elemencie folkloru muzycznego Kurpiów – w tańcach. Tańce czy tylko”przytrampywanie” (przytupywanie w takt muzyki czy pieśni) stały się częścią każdej uroczystości. Tradycyjne tańce i ich figury taneczne w większości się zachowały, niektóre uległy zmianie, jednak styl wykonania pozostał ten sam. Do… Czytaj dalej »

Recital Urszuli

bulakk   20.10.2018   Możliwość komentowania Recital Urszuli została wyłączona
DSC_0200

W ramach cyklu spotkań „Nastroje we dwoje”, w dniu dzisiejszym /20.10.2018/ grupa naszych członków udała się do Ostrołęckiego Centrum Kultury na recital Urszuli. Urszula – wokalistka rockowa, kompozytorka, autorka tekstów, aktorka. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych artystek na polskiej scenie muzycznej. Obecna na niej jest od ponad 30 lat. Artystka swym występem porwała do śpiewu publiczność, która wypełniła po… Czytaj dalej »

Naśladowanie innych

bulakk   20.10.2018   Możliwość komentowania Naśladowanie innych została wyłączona
komisja-150x150[1]

„Wyrzeknijmy się manii ślepego naśladowania obcych i bierzmy od nich tylko to, czego u siebie na razie nie mamy, czego nie możemy wykonać lub obmyśleć, albo gdy to obce przewyższa nasze o tyle, że warto je sprowadzić” – Deklaracja junacka , Adam Chętnik 1924 rok.

Wspomnienie

bulakk   20.10.2018   Możliwość komentowania Wspomnienie została wyłączona
kasiadz_jerzy_popieluszko_by_lum_i[1]

„Ks. Jerzy Popiełuszko uczy odwagi, która jest potrzebna, żeby człowiek nie zamilknął wtedy, kiedy trzeba mówić prawdę i kiedy trzeba prawdy bronić „- powiedział w piątek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. dla uczczenia 34. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Piękno i funkcje kultury ludowej

bulakk   19.10.2018   Możliwość komentowania Piękno i funkcje kultury ludowej została wyłączona
170px-adam_chetnik-portret

Tak oto pisał w latach 20-tych XX wieku Adam Chętnik o wartości kultury ludowej: „ … Niektórzy uważali starą kulturę ludową jedynie za przeżytek, a utrwalenie dalsze przejawów tejże kultury za pewnego rodzaju poniżanie ludu i wsi. Stara kultura ludowa i cała jej krasa w wielu je przejawach przynosić może zaszczyt ludowi, który ja potrafi uchronić przez wieki od zagłady”